Elkészítési idő: kb 2-3 óra
Zúzapörkölt tarhonyával
Hozzávalók:
- 1 kg csirkezúza
- 2 vöröshagyma
- zsír vagy olaj
- 1 paradicsom
- 1 paprika
- pirospaprika
- frissen őrölt bors
- só
pirított tarhonya:
- tarhonya
- 1 kisebb vöröshagyma
- olaj
- só
- bors
Elkészítése:
- A csirkezúzát alaposan megtisztítjuk, megmossuk, kisebb darabokra vágjuk.
- A zsiradékon megdinszteljük a finomra vágott vöröshagymát, tűzről levéve belekeverjük a pirospaprikát. Hozzáadjuk a zúzát, sózzuk, borsozzuk, hozzádobjuk a félbevágott paradicsomot és paprikát. (Főzés végén így egyben kivehető az ételből)
- Felöntjük annyi vízzel, amennyi éppen ellepi, - még a zúza is enged levet - lapon, lassú tűzön, fedő alatt puhára főzzük. Az elforrt vizet menet közben mindig pótoljuk.
- Ha a zúza megpuhult de még sok a víz rajta, a fedőt levéve párologtassuk el róla, hogy finom, sűrű szaftot kapjunk.
- Köretként tarhonyát, nokedlit, főtt tésztát adhatunk mellé, de csak finom puha kenyérrel is nagyon jó. Savanyúságot kínáljunk hozzá.
Pirított tarhonya, ahogy én készítem:
- Begyújtom a sütőt 180°C-ra
- Kétszeres mennyiségű vizet melegítek, mint amennyi tarhonyát szeretnék készíteni. (Pl. 1 bögre tarhonyához 2 bögre vizet)
- Kimérem a tarhonyát, közepes lángon, felforrósított olajon, - annyin, amennyi a tarhonya szemeket finoman bevonja, nem amiben tocsog! - folyamatosan kevergetve elkezdem pirítani.
- Mikor a tarhonya szemek már szép aranybarnák, hozzáadom a nagyon finomra felaprított vöröshagymát és tovább kevergetem.
- Amikor a tarhonya szemek minden oldalukon egyenletesen szép barnára pirultak, sózom, borsozom, felöntöm meleg vízzel, elkeverem. Én kicsit kevesebb vizet szoktam hozzáadni, mint ami ki van mérve, mert minden tésztának más a víz felvevő képessége, ha túl sok a folyadék, akkor ragacsos, mancsos, elázott állagú tarhonya lesz a végeredmény. (Ha nem puhulna meg a tarhonya vizet hozzáönteni még mindig lehet, de kivenni belőle már nem)
- Visszateszem a tűzre, lefedem és megvárom, míg a víz felforr. Ekkor átteszem a közben már bemelegedett sütőbe és lefedve kb 15 percet hagyom bent.
- Kiveszem, - megkóstolom, hogy megpuhult-e ill. kellően sós-e? - ha felszívta az összes vizet és megpuhult, egy villával lazán átkeverem, visszateszem rá a fedőt, konyharuhával körbebugyolálom és 10-15 percet hagyom még saját gőzében állni.
- Akkor voltunk ügyesek, ha szépen pergő tarhonyát kapunk. Ha nem, akkor sem dől össze a világ, úgy is el fog fogyni.
- Van, amikor még finomra aprított petrezselyemzöldet is teszek bele, mert nagyon jó ízt ad a tarhonyának, akkor szoktam hozzákeverni, mielőtt felöntöm a vízzel.
A tarhonyát nagyon szeretem, de a zúzát valahogy nem sikerül megszeretnem :-) Gyönyörűek a képek megint. Én is jövök ám mindig olvasgatni, nézelődni hozzád, még ha nem is mindig írok :-)
VálaszTörlésÉn nagyon szeretem a zúzát, sőt az egész család, mikor anyu levest főz tyúkhússal s csak egy zúza van, mindig vadásszuk, hogy kié legyen :) Pörkölt formájában még nem ettem, de kipróbálom hamarosan, mert nagyon ínycsiklandó nálad :)
VálaszTörlésFinomat főztél, nagyon guszta! :) Én is így szeretem, tarhonyával, a férjem viszont még csak meg sem kóstolja. :)
VálaszTörlésBevallom, a zúzapörköltet nem szeretem, viszont imádom a tarhonyát egy kis szafttal, no meg a savanyúságot is, úgyhogy az jöhetne. :)
VálaszTörlésA fotóidat pedig továbbra is nagyon szeretem!! :o)
Mi is szeretjük nagyon. A tarhonyát is, a zúzapörköltet is, igaz ritkán készítek. Most eszembe juttattad, az ünnep után majd besorolom.
VálaszTörlésSzuper!!!
VálaszTörlés