Tipikus téli étel, amit én nagyon szeretek, gyerekkoromban a vidéki disznóvágások idején mindig készült abárolt vagy más néven kövesztett szalonna, amit a hurkák mellett az abalében volt szokás megfőzni. Nagypapa éles kis bicskájával gondosan apró katonákra vágta a vajpuha szalonnát, frissen sült kenyérre téve kínálta nekünk és megkérdezte: ízlik-e csillagaim? Most nem vártam meg vele a téli időszakot, mert megláttam két jókora darab tokaszalonnát a hentesnél és rögtön felsejlett előttem a finom fűszeres szalonna íze és illata és persze ezzel együtt a gyerekkori emlékeim is. Lehetett volna húsosabb is, de olyat még sosem sikerült kifognom, amilyet én szeretnék és nagyon rá is kívánkoztam. Abálni (forráspont alatti, lassú főzést jelent) legjobb a jó húsos hasaalját vagy tokaszalonnát. Gárdonyi Géza is egyik regényében az ételek királyának nevezte és én osztom a véleményét. Nem ördöngösség az elkészítése és sokkal finomabb, mint a bolti. Szerintem annak is ízleni fog, aki egyébként nem nagyon szereti a szalonnát. Diétás ételnek legjobb szándékkal sem mondható, de mértékkel fogyasztva nem fog megártani, cserébe viszont nincs benne semmilyen ipari termék, tartósító, ízfokozó és egyéb rettenet.
Abált szalonna
Hozzávalók:
- 80 dkg - 1 kg toka vagy hasaalja szalonna
abalé:
- 2-3 babérlevél
- 10 szem feketebors
- 1 megtisztított, egészben hagyott vöröshagyma
- 5-6 g fokhagyma
- só, jócskán
tetejére:
- fokhagyma (ízlés szerint, én nem spórolok vele)
- pirospaprika (kevés füstölt paprikával kevertem)
- kevés só
- abalé
- chili pehely (opcionális)
Elkészítése:
- A szalonnát lábasba tesszük, felöntjük annyi vízzel, ami ellepi, hozzáadjuk a fűszereket és a sót. (akkor jó, ha sósnak érezzük a vizet, mert a sótlan szalonna ízetlen lesz)
- Felmelegítjük, majd lassan gyöngyözve hagyjuk főni, míg a szalonna teljesen megpuhul, könnyen beleszalad a kés vagy villa.
- Közben elkészítjük a tetejére a fokhagymás-paprikás kencét: a zúzott fokhagymához hozzáadjuk a sót, pirospaprikát, annyi abalevével lazítjuk, hogy kenhető állagú legyen a massza.
- A megfőtt szalonnát kivesszük a főzőléből, leitatjuk róla a nedvességet.
- Még melegen bedörzsöljük a fokhagymás-paprikás kencével (előtte be is irdalhatjuk, én nem szoktam)
- Miután kihűlt, letakarva, hűtőbe téve jól kifagyasztjuk.
- Tálalás előtt még meghintjük pirospaprikával és aki szereti a csípős ízt, megszórhatja chili pehellyel is
- Puha kenyérrel, házi savanyúságokkal kínáljuk, de jól illik hozzá a héjában sült krumpli is.
TIPP:
az abalét ne öntsük ki, leszűrve felhasználható főzelékek készítéséhez.
Látom ismét csupa finomságot készítettél, mióta nem voltam itthon :-) meg is éheztem azonnal :-)
VálaszTörlésKatalin, már hiányoltam a jó kis receptjeidet, de gondoltam, hogy valami csodás helyen lehetsz.
TörlésNagyon kedves tőled, hogy már hiányoltál :-)
TörlésNálunk mindig úgy készült - Édesapám is nagy fokhagymarajongó volt - hogy a megfőtt szalonnába, amikor kihűlt még plusz fokhagymagerezd-lapkákat nyomott az éles késsel vágott lyukakba, körbe, körbe, és csak azután jött a teteje fűszerezése. Így szoktam meg és nagyon imádom :-)
VálaszTörlésJó ötlet, mert így nem csak a teteje lett befokhagymázva, de a szalonna többi része is átvette a fokhagyma ízét.
TörlésNálunk is így készült régen és most is :-) A megfőtt és még meleg szalonnába szoktuk beledugdosni körbe a fokhagymadarabkákat. Ekkor még jó puha a szalonna, könnyen belemegy, és az egész szalonna átveszi a fokhagyma ízét :-) Kiskoromban kidobáltam belőle, ha pont olyan szelet jutott nekem, amiben fokhagymadarabka volt, de most már szeretem :-)
TörlésNagyon szép guszta lett a tiéd!
Épp most raktam oda. Tettem bele egy fej vörös hagymát csak nem rontja el
VálaszTörlésNem, nem rontja el, nálam is szerepel a receptben. Jó étvágyat hozzá!
Törlés