Az utóbbi években mindig készítek valamilyen likőrt az ünnepekre, általában nem nagy adagot, mert az év többi napján, - néhány kivételtől eltekintve - nem szoktunk alkoholt inni. Az idén egy gyümölcsös változatra, a birslikőrre esett a választásom. Kellemesen fűszeres aromájú itóka, a hosszú érlelési idő alatt jól átjárja az alkoholt a gyümölcs íze, ami így jól ki is érezhető benne. Nincs fejfájásos utóhatása, így élvezetes a fogyasztása. Az érés ideje alatt a gyümölcs megbarnul, de ez egy természetes folyamat, semmit nem ront az ital ízén. Az előkészületeket legalább 1 hónappal előbb el kell kezdeni, így idén már nem készül el az ünnepekre, de jövőre majd jó lesz leporolni ezt a receptet, ha valaki szívesen megkóstolná ezt a különleges ízvilágot.
Birslikőr
kb 7-8 dl -hez
Elkészítése:
- 4 birsalma (vagy birskörte)
- 30 dkg cukor
- 1/2 vaníliarúd
- 3-4 fahéjrúd
- 2 db csillagánizs
- 2 db szegfűszeg
- 1 dl rum
- 5 dl vodka
- 1 db 2 literes befőttes üveg tetővel
Elkészítése:
- A birset alaposan megmossuk, kettévágjuk, magházát kivesszük.
- Héjastul kockákra vágjuk.
- A befőttes üvegbe lerétegezzük a cukorral.
- Hozzátesszük a vaníliarudat, fahéjrudat, csillagánizst, szegfűszeget.
- Felöntjük rummal és vodkával.
- Szorosan lezárjuk az üveget, száraz, hűvös, sötét helyre tesszük.
- A likőrt 3-4 hétig érleljük, naponta megrázogatjuk.
- Gézen keresztül sterilizált üvegekbe szűrjük, felhasználásig hűtőben tároljuk.
Nagyon finom itókával készültél az ünnepekre, fincsi lehet. Lehet hogy megpróbálkozom én is egy hasonló rumos változattal, mert az én receptemben az nem szerepel. Van még egy-két birsem, januárban is jól esik majd a likőr 😊.
VálaszTörlésKívánok Neked és kedves családodnak áldott szép karácsonyt!
Sokféle likőrt készítettem már, de ez nagyon ízlik a gyümölcsös zamata miatt. Jó lesz bizony jövőre is, hideg téli estéken elkortyolgatni. Köszönöm szépen a jókívánságot!
Törlés