Tél tábornok lassan bekopogtat és hozza magával a hideget. Az átfázós, megfagyós, köhécselős időszakban nincs is jobb "orvosság", mint egy forró, fűszeres és ízletes leves, amely minden porcikánkat átmelengeti. Én nagyon tudom értékelni a hagymaleveseket, akár tejszínesen, akár sörrel készítve vagy krémleves formájában is. Szinte a semmiből lehet elővarázsolni, mert pár fej hagyma, néhány szelet szikkadt kenyér és némi sajt is mindig akad otthon. Egyszerű, de csodás leves. Megfázásos időszakban inkább ezt főzöm hagymatea helyett, mert azt nagyon nem szeretem. A hagymaleves régen a szegények eledele volt, mára már a legelegánsabb éttermek kínálatában is ott van valamelyik változata.
Elkészítési idő: 45 perc
Lyoni hagymaleves
Hozzávalók:
- 6 nagy vöröshagyma
- 3 g fokhagyma
- 1 ek vaj
- 1 ek olívaolaj
- 1,5 liter húsleves vagy húsalaplé
- 2-3 babérlevél
- néhány ágacska friss kakukkfű
- só
- bors
- 1 kk barnacukor
feltét:
- 1 bagett
- 10 dkg reszelt sajt
Elkészítése:
- Az olvasztott vaj, olívaolaj keverékén gyakori kevergetéssel megfonnyasztjuk a vékony karikákra szelt vöröshagymát és fokhagymát.
- Egy kávéskanálnyi (nem több) barnacukrot is tehetünk rá, ezzel karamellizálhatjuk a hagymát.
- Amikor a hagyma halványra pirult felöntjük az alaplével, sózzuk, borsozzuk, beletesszük a fűszereket.
- Kis lángon 30 percig főzzük.
- Amikor kész a babérlevelet és a kakukkfüvet kidobjuk belőle.
- A forró levest tányérba merjük, sajtos bagettel vagy kiflikarikával kínáljuk, de csak simán reszelt (füstölt) sajttal megszórva is finom.
Bevallom, még sohasem készítettem hagymalevest, de még nem is kóstoltam. A Tiéd nagyon guszta, biztosan isteni. A tálalás is csodás :-)
VálaszTörlésEgyszer készítettem hagymalevest hasonlóan mint te, fontos alap a vaj, imádom! Nem is értem miért nem csináltam azóta sem, ráadásul ugyanígy sajtos pirítóssal, mert, ha jól emlékszem az akkor még létező Pizza Hut-okban lehetett ilyet kérni és én ott szerettem meg! :)
VálaszTörlés