2018. május 19., szombat

Eperhabos mini képviselőfánk






















Mit is képvisel a képviselőfánk? Számomra egy habkönnyű, roppanós tésztájú, habos-krémes csodát. A tészta megszületése a XVI. századra tehető, és a krónikák szerint egy korabeli olasz szakácsnak, Panterelli mesternek köszönhető, aki Medici Katalin szolgálatába állt és a hosszú utazásokra ezzel a fánkkal kedveskedett neki. A magyar konyhába osztrák-német közvetítéssel került, ez volt az országházi képviselők kedvenc, falatnyi csemegéje, amit gyorsan be tudtak kapni még ebéd előtt.
Időnként rácsodálkozom, hogy mennyire kevés és egyszerű alapanyagból milyen népszerű és örök érvényű receptek tudnak születni. Nekem az egyik nagy kedvencem ez a sütemény. Bármikor képes vagyok enni belőle. A klasszikus sárga,- vagy pudingkrém helyett most nálam friss, édes magyar eper került bele. Bár nem ördöngösség az elkészítése, de néhány - főleg sütési - szabályt azért be kell tartani ahhoz, hogy jól sikerüljön, ezeket leírtam a receptben. A tészta semleges ízű, így nem csak édesen, de sós töltelékkel (pl: körözött, zöldfűszeres sajtkrém, sajt-sonka) megtöltve is elkészíthető. Igazán, mint minden fánk, csak frissen jó, így érdemes annyit készíteni, amennyi rögtön el is fogy.

Eperhabos mini képviselőfánk

Hozzávalók:
8 db nagyobb vagy 
16 db közepes vagy 
22 db diónyi méretű fánkhoz

fánk:

  • 1 dl víz
  • 10 dkg vaj/rama, zsír vagy olaj
  • 10 dkg liszt
  • 1 tk cukor
  • csipetnyi só
  • 3-4 tojás (nálam csak 3 közepes, nekem a 4-től már folyós lesz a massza, de én általában nagyobb tojásokat használok, lényegében annyi kell, amit "felvesz" a tészta, inkább felverve, több részletbe keverjük a masszához, úgy látni fogjuk, hogy mennyi az, amitől még nem hígul el a tészta ) 

töltelék:

  • 5 dl habtejszín
  • 25-30 dkg friss eper
  • 5-6 ek porcukor (vagy ízlés szerint)
  • 2 cs habfixáló

Elkészítése:

  1. Sütőt előmelegítjük 210°C-ra.
  2. Sütőlemezt kibéleljük szilikonos sütőpapírral.
  3. A vizet egy lábasba öntjük, hozzáadjuk a zsiradékot, cukrot és a sót, felforraljuk.
  4. Ha a víz felforrt, egyszerre beleöntjük a lisztet és fakanállal addig kevergetjük-pirítjuk, míg egységes masszává össze nem áll, a tészta el nem válik az edény falától, és az edény alján vékony, fehér hártya képződik. (kb 2 perc) Ekkor a tészta sercegő hangot hallat.
  5. A tésztagombócot átrakjuk egy keverőtálba, kicsit hűlni hagyjuk, majd egyenként beleütjük a tojásokat, robotgép dagasztó karjával mindegyiket külön-külön jól elkeverve a masszában. Fontos, hogy a következő tojást akkor adjuk a tésztához, ha az előzőt már teljesen elkevertük, mert csak akkor lesz szép üreges a megsült fánkok belseje. 
  6. Akkor jó a tészta, ha a felülete szép fényes, sima, nem csomós, nem folyik, inkább csak nehezen cseppen le a dagasztó karokról. 
  7. Az égetett tésztát csillagcsöves habzsákba töltjük, dió nagyságú (vagy tetszés szerinti) halmokat nyomunk belőle a sütőpapírra, 5-6 cm-es távolságot hagyva közöttük, mert sütéskor alaposan megnőnek.
  8. A tetejüket hideg vízzel jól lespricceljük, - a fánkok növekedéséhez gőzre van szükség - a tepsit betoljuk a forró sütőbe, 15 perc után a hőt levesszük 170°C-ra, kb még 20-25 perc alatt aranybarnára sütjük a fánkokat (sütőfüggő!) 
  9. Az első 15-20 percben TILOS a sütőajtót nyitogatni, mert összeeshet a tészta!
  10. Mikor megsültek a fánkok, egy fakanál nyelével 10 percre kitámasztjuk a sütő ajtaját, kicsit még így szárítjuk őket.
  11. A fánkokat kivesszük, recés késsel levágjuk a tetejüket, hogy a gőz távozni tudjon a tészta belsejéből, különben összeesik és nem marad ropogós. (Én nem szoktam rögtön levágni a tetejüket, hanem hústűvel több helyen megszurkálom, rácsra téve hagyom kihűlni, így is tud távozni a gőz belőlük. 
  12. Amíg a fánkok hűlnek elkészítjük az eperhabot: a megtisztított, megmosott epret botmixerrel pürésítjük.
  13. A tejszínt a porcukorral félig felverjük, majd a habfixálót hozzáadva tovább verjük, míg kemény nem lesz.
  14. Végül hozzáadjuk az eperpürét, óvatosan összeforgatjuk.
  15. Az eperhabot csillagcsöves habzsákba kanalazzuk. 
  16. A kihűlt fánkokat kettévágjuk, megtöltjük az eperhabbal, kalapjukat visszatesszük. 
  17. Leheletnyi porcukorral megszórva tálaljuk.

TIPP:

  • A kihűlt fánkokat - töltelék nélkül - le is fagyaszthatjuk, tegyük lazán nylon zacskóba és úgy a mélyhűtőbe.
  • Szobahőmérsékleten rövid idő alatt felengednek, a frissel azonos módon tölthetők.








1 megjegyzés:

KÖSZÖNÖM A LÁTOGATÁST!
A hozzászólás linket, hirdetést, reklámot nem tartalmazhat!