2017. július 29., szombat

Nektarinos-málnás Flaugnarde















A Flaugnarde (ejtsd: flonyárd) egy olyan gyümölcsös francia desszert, mely nagyon hasonlít a clafoutis-ra, (ejtsd: klafuti - mely egy tejsodószerű sült pite) a kettő között csak annyi a különbség, hogy a clafoutishoz csak cseresznyét - eredetileg magozatlan fekete cseresznyét - használnak, minden, ami bármilyen más gyümölccsel készül, az flaugnarde. A flaugnarde a "fleunhe" szóból származik, melynek jelentése: lágy, puha. És valóban egy könnyű, nem túl édes, jól variálható felfújt, pudingos, flan-állaggal, mely tökéletes befejezése lehet egy étkezésnek. Sütéskor a tészta széle megemelkedik, felfújódik, aranybarna kéreg képződik rajta, ezért mélyebb sütőedénybe süssük, nehogy kifusson. Lehetőleg keményebb, friss gyümölcsöt használjunk, mert a fagyasztott túl sok levet ereszt, eláztatja a tésztát. Annyira egyszerű, hogy a konyhában kevésbé járatos személyek is bátran nekiállhatnak, mert a hangzatos név ellenére is  rendkívül könnyű az elkészítése.

Nektarinos-málnás Flaugnarde

Hozzávalók:
22-23 cm-es formához


  • 4 közepes nektarin
  • 15-20 dkg málna
  • 8 dkg liszt
  • 2 ek cukor
  • 3 tojás
  • 3 dl tej
  • 1 tk vanília kivonat
  • csipet só

tetejére:
  • porcukor

sütőtál kikenéséhez: 
  • vaj

Elkészítése:

  1. A sütőt előmelegítjük 180°C-ra
  2. A nektarint kimagozzuk, felkockázzuk.
  3. A sütőtálat vékonyan kivajazzuk, elosztjuk az alján a gyümölcsöket.
  4. A tejet elkeverjük a tojásokkal és a vanília kivonattal.
  5. Összekeverjük a száraz anyagokat: az átszitált liszthez adjuk a csipet sót, cukrot, hozzáöntjük a tojásos tejet, (nedves anyagokat) simára dolgozzuk. 
  6. Ráöntjük a gyümölcsökre a tésztát, betoljuk a sütőbe, 45-50 perc alatt aranybarnára sütjük. (sütőfüggő - tűpróba! )
  7. Porcukorral meghintve kínáljuk.
  8. Hidegen és melegen is finom.
TIPP: 1 gombóc fagyit is kínálhatunk mellé.









2017. július 22., szombat

Pácolt feta















Könnyed nyári előétel, amit gyakran készítek és mindig más-más változatban. Leginkább a fűszerezést szoktam variálni, de időnként kerül a sajt mellé még más is. Most éppen olajbogyó, de van amikor aszalt paradicsomot és friss fűszernövényeket - pl.: kakukkfű, rozmaring, oregáno - is használok a pácoláshoz. Nagyon egyszerű elkészíteni, a sajtokat felkockázzuk, üvegbe rakjuk, felöntjük a fűszeres olajjal és gyakorlatilag már készen is állna a fogyasztásra, ha nem kellene néhány napot várni arra, hogy összeszokjanak az ízei. De sajnos várni kell és ez idő alatt csak annyit tehetünk, hogy időnként megnézegetjük a szép színes üvegünket a hűtő felső polcán. Ha elég türelmesek voltunk, néhány nap elteltével már jólesően falatozhatjuk a kellemesen aromás sajtkockákat.  A végén megmaradt ízes olajat ne öntsük ki, felhasználhatjuk salátákhoz, sült zöldségek ízesítéséhez vagy csak egyszerűen friss kenyérrel kitunkolhatjuk. Ha az olaj teljesen elfedi a sajtot, akkor hetekig tárolhatjuk a hűtőben, de nálunk ez még sosem fordult elő.

Pácolt feta

Hozzávalók:
1 db 500 ml űrtartalmú üveghez

  • 25 dkg feta
  • 5 dkg olajbogyó 
  • 1 duci gerezd fokhagyma
  • provence-i fűszerkeverék
  • szárított chilipehely
  • kb 2,5 dl olívaolaj

Elkészítése:

  1. A fetát kb 1-1,5 cm-es kockákra vágjuk.
  2. A fokhagymát megpucoljuk, vékonyan felszeleteljük.
  3. A sajtot meghintjük a fűszerkeverékkel és a chilipehellyel, (én egyenként forgattam meg a fűszerben és a chilipehelyben) majd üvegbe rétegezzük a fokhagymával és az olajbogyóval.
  4. Felöntjük olívaolajjal, hogy teljesen ellepje, légmentesen lezárjuk az üveget.
  5. Hűtőbe tesszük 3-5 napra, míg összeérnek az ízek.
  6. Pirítósra, szezámmagos rozslapra kenve vagy bagettel, focacciával fogyaszthatjuk.









2017. július 19., szerda

Felhőfagyi












A név számomra kicsit megtévesztő, inkább mondanám egy könnyed pohárkrémnek, mint fagylaltnak, de mivel mégiscsak egy jeges finomságról van szó, így meghagytam az eredeti recept szerinti elnevezést. A fagyi érdekessége, hogy fagyasztott állapotban kell a felvert tejszínhez adni a gyümölcsöt, mert ettől lesz igazán felhőszerű a krém. Ha friss gyümölcs van otthon előtte mindenképpen fagyasszuk le vagy használjunk mirelitet. Málna helyett epret, szedret, barackot, meggyet, ribizlit is tehetünk a krémbe. Cukor helyett édesítőszerrel ízesítve pedig még egészséges alternatíva is. Néhány alapanyagból összeállítható, üdítő nyári desszert, biztos vagyok benne, hogy a nyár folyamán még más gyümölcsökkel is fogom készíteni.


Felhőfagyi

Hozzávalók:
kb 2-3 személyre


  • 2 dl habtejszín
  • 20 dkg fagyasztott málna
  • 1/2 tk vanília esszencia
  • ízlés szerint porcukor vagy édesítőszer

díszítés:

  • néhány szem friss málna
  • mentalevél

Elkészítése:

  1. A tejszínt kemény habbá verjük a cukorral vagy édesítőszerrel és a vaníliával. 
  2. A jeges málnát apróra szétmorzsoljuk és óvatosan beleforgatjuk a tejszínhabba.
  3. Poharakba adagoljuk, 1-2 órára mélyhűtőbe tesszük.
  4. Friss gyümölccsel, mentalevéllel díszítve kínáljuk.


Forrás: itt






2017. július 14., péntek

Fetás, paradicsomos lepénykék















Mediterrán ízvilágú sós-ropogós lepénykéket sütöttem ma az itthon fellelhető alapanyagokból. Semmi különös, különleges nincs benne, hacsak az nem, hogy nagyon gyorsan készen van és irtó finom! Zamatos, édes paradicsom, fanyar olajbogyó, sós feta került most az én lepénykéimre, ízlés szerint variálható a "rakomány" és a fűszerezés rajta. Ideális előételnek, vendégek fogadásához, de otthoni nyár esti borozgatáshoz is ajánlott.  


Fetás, paradicsomos lepénykék

Hozzávalók:

  • 50 dkg leveles tészta
  • kb 30 dkg koktél paradicsom
  • 10 dkg feta
  • maréknyi olajbogyó  (nálam vegyesen: fekete és paprikával töltött zöld)
  • olívaolaj
  • frissen őrölt bors
  • oregánó

tetejére:

  • bazsalikomlevél

Elkészítése:

  1. A sütőt előmelegítjük 200°C-ra
  2. A leveles tésztát kiolvasztjuk, nagyobb méretű pogácsaszaggatóval vagy üvegpohár szájával kiszaggatjuk.
  3. A paradicsomokat és az olajbogyókat felkarikázzuk, elrendezgetjük a tésztán, sózzuk, borsozzuk, meghintjük oregánóval.
  4. Rámorzsoljuk a fetát, meglocsoljuk pár csepp olívaolajjal. 
  5. A lepénykéket sütőpapíros tepsibe rakjuk, megspricceljük kevés hideg vízzel, betoljuk a forró sütőbe.
  6. Kb 20-25 percig sütjük, míg szép aranybarna színt nem kap. - sütőfüggő! (vigyázzunk, mert nagy hőfoknál a leveles tészta könnyen megég!)
  7. Tetejét bazsalikomlevéllel díszítjük, frissen, melegen fogyasztjuk. 









2017. július 6., csütörtök

Fűszeres, ropogós csicseriborsó


















Van úgy, hogy az ember egy kis sós ropogtatni valóra vágyik délután vagy este, de nem egy zacskó chipsre vagy popcorn-ra, hanem egy olyan ízbombára, ami tökéletesen kielégíti a nassolási vágyat és még egészséges is. Erre alternatíva a sült csicseriborsó (más néven garbanzo bab), mely tele van rosttal, fehérjével, de alacsony a zsírtartalma. Én mindig tartok itthon csicseriborsót, mert nagyon szeretem hummuszként vagy szendvicskrémnek elkészítve, de levesbe, salátába is gyakran kerül. A sült csicseriborsó egy nagyon egyszerűen elkészíthető snack, és mindösszesen négy egyszerű alapanyag szükséges hozzá: csicseriborsó, olívaolaj, fűszerek és só. Az a jó benne, hogy ízlésünknek megfelelően, végtelenségig variálhatjuk a fűszerezését, nálam most került bele egy kis csípős és füstölt íz is. Használhatunk hozzá kész fűszerkeverékeket, (pl: BBQ, cajun, marokkói, olasz...) mint ahogy én is tettem, de akár édesen, mézzel és fahéjjal is elkészíthető. Ajánlatos melegen fogyasztani, mert akkor a legfinomabb, amint lehűl veszít a ropogósságából. Ilyenkor levesbetétként vagy kevert saláták alapanyagaként használhatjuk fel. Néhány napig jól záródó dobozban tárolható.  


Fűszeres, ropogós csicseriborsó

Hozzávalók:


  • 40 dkg csicseriborsó
  • 3 ek olívaolaj
  • 2 ek provencei fűszerkeverék (lehet rozmaring, kakukkfű, oregánó)
  • 2 tk füstölt paprika
  • 2 tk chilipor  (vagy cayenne bors)
  • 1/2 tk tengeri só


Elkészítése:

  1. Ha konzerv csicseriborsót használunk, akkor leszűrjük, átmossuk, lecsepegtetjük, konyhai papírtörlővel vagy konyharuhával alaposan leszárítjuk. 
  2. Száraz csicseriborsó esetén a csicseriborsót előzőleg legalább 12 órára beáztatjuk, majd ugyanúgy járunk el vele, mint a konzervvel.
  3. A csicseriborsót egy edénybe tesszük.
  4. Az olajat összekeverjük a fűszerekkel, ráöntjük a csicseriborsóra, sózzuk, jól elkeverjük, hogy mindenütt egyenletesen bevonja a borsószemeket.
  5. Egy sütőtepsit kibélelünk szilikonos sütőpapírral, egyenletesen elterítjük rajta a fűszeres csicseriborsót.
  6. 200°C-on  kb 30 perc alatt ropogós aranybarnára sütjük, 10 percenként átkevergetve a szemeket, hogy egyenletesen piruljanak.
  7. Sütőből kivéve egy tálba tesszük, de nem fedjük le, mert a keletkező nedvességtől megpuhul.
  8. Azonnal tálaljuk és fogyasztjuk.

TIPP: 

Ne használjunk túl sok olajat, mert akkor nem lesz ropogós.
Ne süssük túl, mert kiszárad és kemény lesz, ráadásul a fűszerek is megégnek, megkeserednek rajta.








2017. július 4., kedd

Sárgabarackos manna


















Mindig vannak a gépemen lementve újabb és újabb kipróbálásra váró receptek, ezért a régebbiekről van, hogy el is felejtkezem. Időnként halványan feldereng egy-egy emlék bennem valamelyik süteményről vagy desszertről, amit nagyon szerettem volna elkészíteni, de valami oknál fogva elmaradt. Így volt ennél a barackos mannánál is, már legalább 3 éve készülök megsütni, na de ma végre sorra került. A receptet Böbénél láttam meg annak idején. Nagyon-nagyon finom, puha tésztájú, szaftos kevert sütemény. A könnyed, gyümölcsös sütik az én igazi nagy kedvenceim és igyekszem is kihasználni sütés terén a nyári időszakot, amikor sorra jönnek a nap érlelte, zamatos finomságok. Bármilyen más gyümölccsel is készíthetjük, amit szeretünk vagy ami éppen otthon van, mindegyikkel isteni lesz, a süti valóban méltó az elnevezéséhez.


Sárgabarackos manna


Hozzávalók:
kb 20x30cm-es tepsihez:

tészta:

  • 20 dkg liszt
  • 20 dkg cukor
  • 1 vaníliás cukor
  • 4 tojás
  • 2 dl olívaolaj (nálam étolaj)
  • 4 ek tej
  • 3 ek habtejszín
  • 1/2 cs sütőpor
  • csipet só

tetejére:

  • kb 1/2 kg sárgabarack (8-10 szem)
  • szeletelt mandulapehely


Elkészítése:

  1. A sütőt előmelegítjük 170°C-ra.
  2. A lisztet elkeverjük a sütőporral, csipet sóval.
  3. A tojások fehérjét kemény habbá verjük.
  4. Sárgáját jó habosra keverjük a cukrokkal, közben kanalanként hozzáadjuk az olajat, tejet és a tejszínt.
  5. Szintén adagolva hozzászitáljuk a sütőporos lisztet, ezt már fakanállal keverjük össze, óvatosan hozzáforgatjuk a tojáshabot is.
  6. Sütőpapírral bélelt tepsibe öntjük a masszát.
  7. A megmosott, megszárított, kimagozott barackokat félbevágjuk, héjukkal lefelé kicsit belenyomkodjuk a tésztába, szeletelt mandulapehellyel megszórjuk.
  8. Sütőtől függően kb 30 perc alatt megsütjük (tűpróba!)
  9. A megsült tésztát sütőpapírostól kiszedjük, rácsra téve hagyjuk kihűlni.
  10. Kockákra szeleteljük, tetejét porcukorral meghintve tálaljuk.








2017. július 3., hétfő

Kolozsvári borsóleves















Szeretem az egyszerű, házias ízű ételeket, ilyen ez a zöldborsó leves is. Eltér a megszokott, magyaros ízvilágtól, hisz a borsón kívül más zöldség és rántás sincs benne. A belefőzött rizstől viszont tartalmas, a pirított kolozsvári szalonnától ízes és az egészet a parmezán jellegzetes aromája teszi teljessé. Tartalmas nyári leves, én ma barackos gombócot kínáltam utána második fogásként.

Kolozsvári borsóleves


Hozzávalók:

  • 50 dkg zöldborsó
  • 10 dkg kolozsvári szalonna
  • 1 vöröshagyma
  • 5 dkg rizs
  • 1 liter csirkehúsleves (kockából is készülhet)
  • só 
  • frissen őrölt bors 

tetejére:

  • 5 dkg parmezán
  • 1/2 cs petrezselyem


Elkészítése:

  1. A kolozsvári szalonnát csíkokra vágjuk, serpenyőben megpirítjuk, a pörcöket kiszedjük, félretesszük, tálalásig letakarva melegen tartjuk.
  2. A visszamaradt zsiradékon üvegesre pároljuk a finomra aprított vöröshagymát, hozzákeverjük a zöldborsót, további 1 percig pirítjuk, felöntjük a húslevessel, sózzuk, borsozzuk. (sóval vigyázzunk, mert a szalonna is sós!)
  3. Beleszórjuk a rizst, fedő alatt készre főzzük.
  4. Tálalásnál bőven meghintjük parmezánnal és apróra vágott petrezselyemmel, közepére halmozunk a pirított kolozsvári szalonnából.