2018. szeptember 16., vasárnap

Klasszikus madártej

















Egy örök klasszikus. Bár francia eredetű, eredeti neve Oeufs á la neige, (tojások hóban) de mi is nagyon szeretjük. Nyáron, jól behűtve ideális édesség, ha valami finomságra vágyunk. Kicsit mindenki másképp szereti és csinálja. Régebben én is használtam hozzá sűrítő anyagot, (lisztet, keményítőt, pudingport) de manapság már nem teszek bele. Higgyétek el, hogy anélkül is igazán krémes lesz a sok tojástól és kellően be is fog sűrűsödni. Az én változatomba kevéske tejszín is kerül, ami még selymesebbé, ízesebbé teszi a sodót, de ezt el lehet hagyni, akkor 1 liter tejből készítsétek el. 4 fős család esetén dupla adaggal számoljatok. Én a habot külön, gyöngyöző vízben főzöm ki, nem a tejbe szaggatom, így ezzel a művelettel kezdem az elkészítést. Szerintem szilárdabb lesz a hab, nem esik össze és nem lesznek habdarabkák a tejben, nem kell majd átszűrni sem. Sok helyen olvastam, hogy mikróban készítik el a habot, de én évekkel ezelőtt likvidáltam a mikrohullámú sütőmet. Évente csak 2-3 alkalommal készítem, hisz mindig vannak új és új kipróbálni való receptjeim, de akkor nem sajnálom belőle a minőségi alapanyagokat. Gyors, olcsó, csábítóan selymes-krémes, vaníliás desszert, olyan, aminek igen nehéz ellenállni.         


Klasszikus madártej

Hozzávalók:

  • 8 dl tej (2,8 vagy 3,5%-os) 
  • 2 dl habtejszín (30%-os)
  • 6 tojás
  • 15 dkg cukor
  • 1 vanilíarúd (nálam madagaszkári) - ennek hiányában 2 cs vaníliás cukor vagy 1 tk vanília esszencia
  • csipet só

tetejére:

  • mandulapehely

Elkészítése:

  1. Kimérünk 15 dkg cukrot.
  2. A tojásokat kettéválasztjuk.
  3. Először a tojáshabot készítjük el: felteszünk vizet forrni.
  4. A tojásfehérjéket elkezdjük felverni, félidőben hozzáadunk 2 evőkanál cukrot, (a 15 dkg-ból vesszük el) tovább verjük, míg kemény habot kapunk.
  5. A gyöngyöző vízbe - nem szabad forrnia, különben a galuskák összeesnek - galuskákat szaggatunk, 1-1 perc alatt megfőzzük mindkét oldalát.
  6. A tejet és a tejszínt összeöntjük, feltesszük melegedni, hozzáadunk 1 evőkanál cukrot, - szintén a kimért adagból vesszük el -  a kikapart vaníliarúd magjait és a rudat is.
  7. Közben a tojássárgákat a maradék cukorral és csipet sóval fehéredésig keverjük.
  8. Amikor a tej már majdnem forr, takarékra vesszük, kidobjuk belőle a vaníliarudat.
  9. A tojássárgájához adunk 1-2 merőkanálnyit a meleg tejből, (hőkiegyenlítés!) elkeverjük.
  10. Állandó keverés mellett a tejbe csorgatjuk, sűrűsödésig főzzük. (ez csak néhány perc, ne főzzük túl sokáig, mert a tojás kicsapódhat!)
  11. Hideg vízbe állítjuk, ha kihűlt üvegtálba öntjük, ráhelyezzük a habgaluskákat.
  12. Legalább 2-3 óra hosszára hűtőbe tesszük.
  13. Tálalás előtt tetejét meghintjük száraz serpenyőben megpirított mandulapehellyel.   

TIPP:

- tetejére csorgathatunk karamellizált cukrot vagy tehetünk rá friss gyümölcsöt, diót, mogyorót, 
  csokireszeléket
- ha gyerekek nem fogyasztanak belőle, akkor adhatunk hozzá kevés tojáslikőrt is







2018. szeptember 13., csütörtök

Abált szalonna

















Tipikus téli étel, amit én nagyon szeretek, gyerekkoromban a vidéki disznóvágások idején mindig készült abárolt vagy más néven kövesztett szalonna, amit a hurkák mellett az abalében volt szokás megfőzni. Nagypapa éles kis bicskájával gondosan apró katonákra vágta a vajpuha szalonnát, frissen sült kenyérre téve kínálta nekünk és megkérdezte: ízlik-e csillagaim? Most nem vártam meg vele a téli időszakot, mert megláttam két jókora darab tokaszalonnát a hentesnél és rögtön felsejlett előttem a finom fűszeres szalonna íze és illata és persze ezzel együtt a gyerekkori emlékeim is. Lehetett volna húsosabb is, de olyat még sosem sikerült kifognom, amilyet én szeretnék és nagyon rá is kívánkoztam. Abálni (forráspont alatti, lassú főzést jelent) legjobb a jó húsos hasaalját vagy tokaszalonnát. Gárdonyi Géza is egyik regényében az ételek királyának nevezte és én osztom a véleményét. Nem ördöngösség az elkészítése és sokkal finomabb, mint a bolti. Szerintem annak is ízleni fog, aki egyébként nem nagyon szereti a szalonnát. Diétás ételnek legjobb szándékkal sem mondható, de mértékkel fogyasztva nem fog megártani, cserébe viszont nincs benne semmilyen ipari termék, tartósító, ízfokozó és egyéb rettenet.


Abált szalonna 

Hozzávalók:

  • 80 dkg - 1 kg toka vagy hasaalja szalonna

abalé:

  • 2-3 babérlevél
  • 10 szem feketebors
  • 1 megtisztított, egészben hagyott vöröshagyma
  • 5-6 g fokhagyma
  • só, jócskán

tetejére:

  • fokhagyma (ízlés szerint, én nem spórolok vele)
  • pirospaprika (kevés füstölt paprikával kevertem)
  • kevés só
  • abalé
  • chili pehely (opcionális)

Elkészítése:

  1. A szalonnát lábasba tesszük, felöntjük annyi vízzel, ami ellepi, hozzáadjuk a fűszereket és a sót. (akkor jó, ha sósnak érezzük a vizet, mert a sótlan szalonna ízetlen lesz)
  2. Felmelegítjük, majd lassan gyöngyözve hagyjuk főni, míg a szalonna teljesen megpuhul, könnyen beleszalad a kés vagy villa. 
  3. Közben elkészítjük a tetejére a fokhagymás-paprikás kencét: a zúzott fokhagymához hozzáadjuk a sót, pirospaprikát, annyi abalevével lazítjuk, hogy kenhető állagú legyen a massza. 
  4. A megfőtt szalonnát kivesszük a főzőléből, leitatjuk róla a nedvességet.
  5. Még melegen bedörzsöljük a fokhagymás-paprikás kencével (előtte be is irdalhatjuk, én nem szoktam)
  6. Miután kihűlt, letakarva, hűtőbe téve jól kifagyasztjuk. 
  7. Tálalás előtt még meghintjük pirospaprikával és aki szereti a csípős ízt, megszórhatja chili pehellyel is
  8. Puha kenyérrel, házi savanyúságokkal kínáljuk, de jól illik hozzá a héjában sült krumpli is. 

TIPP:

az abalét ne öntsük ki, leszűrve felhasználható főzelékek készítéséhez.







2018. szeptember 7., péntek

Házi "Erős Pista" - paprikakrém



















Ez a paprikakrém már tavaly is elkészült nálam, de akkor nem került fel a blogra. Ezután minden évben fogok elrakni belőle, mert az egykor kedvelt bolti paprikakrémemnek nagyon leromlott a minősége, inkább csak a tömény tartósítószer érződik az ízén, mintsem maga a paprika. A házinak továbbá előnye, hogy ízlésünknek megfelelően be lehet állítani a csípősségét, biztosan friss alapanyagokból készül és nincs benne káros anyag sem, hiszen csak a só tartósítja. A leheletnyi citromsav is csak azért kerül bele, hogy megtartsa a gyönyörű élénkpiros színét. Van még 1-2 üvegem a tavalyiból is, ugyanilyen élénk színű maradt, és semmilyen állagromlást sem tapasztaltam. A paprikakrém erősségét, csípősségét szabályozhatjuk azzal, hogy mennyi magot hagyunk benne, hisz főként ebben rejlik az ereje. Így aki nem szereti a nagyon csípőset annak azt javaslom, hogy vagy növelje az édes kápia arányát vagy kevesebb magot hagyjon a csípősekben vagy eleve kevesebbet használjon belőlük. Nekem az alábbi arányok teljesen megfelelőek voltak, mert én szeretem az igazán csípőset, azt hiszem sikerült a "Pokol Pityu" változatot elkészítenem. Használható szinte minden magyaros ételhez, levesekhez, de sokan vajas kenyérre kenve is fogyasztják. Nem nehéz elkészíteni, kicsit talán időigényes, de minden ráfordított időt megér annak, aki szereti a bátor emberek delikátját. 


Házi "Erős Pista" - paprikakrém

Hozzávalók:

  • 35 dkg piros cseresznyepaprika
  • 35 dkg chili
  • 70 dkg kápia
  • 20 dkg jódozatlan só (a paprikarém kilogrammjaként)
  • 1 mk citromsav (megtartja a paprikakrém színét)

Elkészítése:

  1. A megmosott paprikákat hagyjuk megszáradni.
  2. Először kicsumázzuk az édes kápiát, magjait, ereit eltávolítjuk, feldaraboljuk.
  3. A csípős paprikákat is kicsumázzuk, feldaraboljuk, de nem vesszük ki magjait, mert az adja az erősségét. (én a cseresznyepaprika kb felének kivettem a magjait)
  4. A paprikákat külön-külön húsdarálón - apró lyukú betéttel - ledaráljuk, ennek hiányában késes robotgépben felaprítjuk, majd a simább állag elérése érdekében botmixerrel pépesítjük.
  5. Ezután a paprikakrémeket ízlésnek megfelelően összekeverjük olyan arányban, amennyire csípősre szeretnénk készíteni. (én az összeset felhasználtam)
  6. A paprikakrémet lemérjük és kilónként hozzáadjuk a 20 dkg sót és a citromsavat (nekem a csumázás, magozás után a fenti mennyiségből 1076 gramm krémem lett, alig kicsit több, mint 1 kg, így pontosan 20 dkg sót adtam hozzá). 
  7. Megkeverjük, hogy a só egyenletesen elkeveredjen.
  8. Félretesszük 10-15 percre, míg a só kivonja a paprikákból a levet, majd apró lyukú szűrőn vagy sűrű szövésű textilen leszűrjük. (szűrés után 820 gramm lett)  
  9. A paprikakrémet tisztára mosott, sterilizált, kisebb méretű üvegekbe rakjuk, amit nyakig megtöltünk, tető nélkül, forró sütőben - vagy mikróban - átforrósítjuk. (a hőkezeléstől megélénkül a színe)
  10. Még forrón, jó szorosan rácsavarozzuk az üvegekre a tetőt.
  11. Mire kihűlnek behorpad a tető, innen lehet látni, hogy kialakult a vákum.
  12. Felhasználásig a kamrapolcra állítjuk, felhasználást követően hűtőben tároljuk a felbontott üveget.  
Recept forrása: itt

TIPP: 

a feldolgozás során viseljünk gumikesztyűt, ha nem akarjuk, hogy még napok múlva is égjen a kezünk!