Már itt a kerti sütögetések ideje. A porhanyósra sült grillezett húsok mellé remekül illenek a friss, ropogós saláták. A megszokott görög,- vagy paradicsomsaláta helyett én most alternatívaként ajánlom az Anyukám káposztasalátáját, mely zsenge új káposztából készül, harsogóan friss, ropogós és kellemesen csípős is. Nálunk kilószámra fogy, annyira szeretjük. Most próbáljátok ki, amíg szezonja van, ilyenkor a legfinomabb.
Nyári csípős káposztasaláta
Hozzávalók:
1 kg új fejes káposzta
1-2 hegyes erős zöldpaprika
5-6 szál újhagyma zöldjével együtt (esetleg 1 fehér vagy vöröshagyma)
salátalé:
só
cukor
ecet
kömény
Elkészítése:
A fejes káposzta külső leveleit leszedjük, cikkekre vágjuk, torzsáját kiszedjük, majd vékony laskákra szeleteljük.
Enyhén lesózzuk, nem kifacsarósra, csak annyira, hogy átvegye a só ízét és kicsit megpuhuljon, 1/4 órát állni hagyjuk.
Ha nem zsenge káposztából készítjük, akkor nem sózzuk le, hanem forrásba lévő, enyhén sós vízzel leöntjük, 4-5 percet állni hagyjuk, hogy a káposzta rostjai kicsit megpuhuljanak, leszűrjük.
A káposztához hozzáadjuk a vékonyan felkarikázott újhagymát, csípős zöldpaprikát, megszórjuk őrölt köménnyel, (aki szereti egész köményt is tehet bele) jól átforgatjuk.
Vízből, ecetből, sóból, cukorból ízlés szerinti salátalevet készítünk.
A káposztasalátát üvegekbe töltjük, rámerjük a salátalevet, legalább 1 napig hagyjuk összeérni, tálalásig hűtőben tároljuk.
A hosszú hétvégén remek idő volt, így megszavaztam magamnak egy kis pihenést a szabadban, jó levegőn, végre kiolvastam néhány könyvet. A desszert az általában jól esik egy finom ebéd után, de sütkérezni sem igen volt kedvem. Némi hűtőmustra után, a rendelkezésre álló alapanyagokból epres joghurttortát készítettem. Piskóta alapot nem sütöttem hozzá, hogy minél kalóriaszegényebb legyen. Könnyű volt, üdítő és persze látványnak sem volt utolsó.
Elkészítési idő: 45 perc
Dermesztés: 4-5 óra
Epres joghurttorta
Hozzávalók:
1 nagy pohár (500 ml) epres joghurt
1 nagy pohár (400 ml) natúr görög joghurt
2 dl tejszín
5-6 ek cukor
1 vaníliás cukor
1 citrom reszelt héja
2 cs (2x20gr) zselatinpor
kb 80 dkg eper
díszítéshez:
mentalevél
pisztácia
eper
Elkészítése:
A joghurtokat összeöntjük, hozzáadjuk a cukrot, vaníliás cukrot és a zselatinport, belereszeljük a citrom héját, alaposan elkeverjük, megmelegítjük.
Forrnia nem szabad, mert nem köt meg a zselatin, viszont fontos, hogy jól elkeveredjen a joghurttal, különben széteshet a tortánk.
Langyosra hűtjük, óvatosan hozzáforgatjuk a keményre felvert tejszínt és még kb 30 dkg összeturmixolt epret.
Egy (nálam 24 cm-es) tortaforma karimáját belülről vékonyan kiolajozzuk, hozzátapasztjuk az eperszeleteket, óvatosan beleöntjük a joghurtos keveréket.
Dermedésig hűtőbe tesszük, majd feldíszítjük mentalevelekkel, a megmaradt, egészben hagyott száras eperszemekkel, megszórjuk apróra vágott pisztáciával.
Szerencsére nem kell Thaiföldre utazni, ha ezt a levest meg szeretnénk kóstolni, bár azt hiszem azért a legautentikusabb az, amit ott, az utcai kifőzdékben készítenek. Ez az egyik legnagyszerűbb, leggazdagabb ízvilágú leves, amit valaha is kóstoltam, annak ellenére, hogy meglehetősen egyszerű az elkészítése. A barátnőm - aki járt Thaiföldön - kínált meg vele, nekem pedig nagyon ízlett. Nem is tudom miért vártam ennyi ideig az elkészítésével, mert azóta sem tudtam megunni, ha olyan helyen jártam, ahol volt thai gyorsbüfé, sosem hagyhattam ki. Azt nem állítom, hogy a hozzávalók minden utca sarkon kaphatók, de nem is nagy ördöngösség beszerezni őket, az ázsiai boltok kínálatában minden hozzávaló fellelhető. Egzotikus, fűszeres, telt ízeket kedvelők biztosan szeretni fogják. A leves télen, az influenzás időszak idején fejti ki igazán áldásos hatását, mivel a galanga komoly fertőtlenítő és baktériumölő hatással bír, a forró tartalmas leves pedig az egész testet kellemesen átmelengeti.
Elkészítési idő: 45-50 perc
Tom Kha Gai
Hozzávalók:
4 dl kókusztej
4 dl csirkehúsleves
30 dkg csirkemellfilé
1 tasak (50 gr)Tom Ka paszta
1 szál ázsiai citromfű
4 kaffir lime levél
6 szelet galanga
10 dkg shiitake gomba ( jó a csiperke is)
3 ek halszósz
kb 2 ek lime leve
1 ek barna nádcukor
1-2 chili
1 csokor friss koriander
újhagyma
Előkészítés:
A csirkehúst vékony csíkokra vágjuk, a galangát megmossuk, héjastól 6 vékony szeletet vágunk belőle, a citromfű legyezőszerű részét levágjuk, a többit 2-3 cm-es darabokra aprítjuk, húsklopfolóval enyhén megütögetjük, hogy felszabaduljanak az illóolajai.
A gombát ha nagyok felszeleteljük, ha kicsik egészben hagyjuk.
Ha szárított shiitake gombát használunk, akkor azt előző este - de legalább 4 - 5 óra hosszára meleg vízbe - beáztatjuk.
Elkészítése:
Összeöntjük a kókusztejet a csirkehúslevessel, beletesszük a Tom Ka pasztát, feltesszük főni, hozzáadjuk a galangát, citromfüvet, beletépkedjük a kaffir lime leveleket, 20 percig erős lángon főzzük, - nem kell lefedni - így a fűszerek aromái jól bele tudnak főni a levesbe.
Hozzáadjuk a csirkehúst, gombát, halszószt, citromlevet, cukrot, a felkarikázott chilit és lassú tűzön még további 5 - 10 percig főzzük, míg a csirkehús megpuhul.
Közben kóstolgatjuk és próbáljuk beállítani a sós-édes-savanyú-csípős egyensúlyt. Mindenki a maga ízlésének megfelelően változtassa az arányokat, de a leves akkor jó, ha egyik íz sem dominál túlságosan benne, hanem harmonikus ízhatást kapunk.
A galanga, kaffir lime levél és a citromfű nem fogyasztható, csak annyi a szerepük, hogy főzés során átadják ízüket a levesnek, de én tálalásnál benne szoktam hagyni, mert olyan mutatós. Ha vendégeknek főzzük, akkor vegyük ki belőle, vagy szóljunk jó előre, hogy ezek nem fogyaszthatók.
Apróra vágott friss korianderrel meghintve, forrón fogyasztjuk. Még felkarikázott újhagymával is meg lehet szórni, nagyon jót tesz neki, de nekem most nem volt itthon.
A sajtos rágcsák nálunk nagyon kelendőek. Általában jó nagy adagokat szoktam sütni belőlük, kipakolom egy nagy tálba, a konyha asztal közepére teszem, és a nap folyamán jártunkban - keltünkben szép lassan elcsipegetjük a tetemes mennyiséget. Van egy kedvenc, nagyon egyszerű - bár annak ellenére nagyon finom - receptem ITT, de ez most No Salty -tól való. Tényleg istenien omlós és ízletes. Saját ízlésünknek megfelelően változtattam picikét rajta, több sóval ill. köménymag nélkül készült, viszont rengeteg sajttal a tetején.
Elkészítési idő: 45 perc
Sajtos stangli
Hozzávalók:
70 dkg liszt (fele rétes - fele sima)
25 dkg margarin
10 dkg zsír
2 tojássárgája
3 dkg élesztő
kevés tej
pici cukor
1 kisdoboz tejföl (175 gr)
25 dkg reszelt sajt
3 tk só
kenéshez:
1 egész tojás
Elkészítése:
Az élesztőt kevés langyos-cukros tejben felfuttatjuk.
A lisztet egy tálba öntjük, hozzáadjuk a margarint, zsírt, tojássárgákat, tejfölt, 10 dkg reszelt sajtot, sót és a felfuttatott élesztőt.
A tésztát alaposan összedolgozzuk, negyed órát pihentetjük.
Lisztezett deszkán kinyújtjuk, rudakat vágunk belőle, megkenjük a kissé felvert egész tojással, rászórjuk a maradék sajtot.
Az édesség mindig méltó lezárása egy finom ebédnek. Mikor már friss, zamatos és csábító gyümölcsökből válogathatunk a piacokon, akkor nagyon gyakran készítek pohárkrémeket, nem csak magunknak, de vendégeimnek is. Nagyon gyorsan el lehet készíteni és szinte mindent belerakhatunk, amit otthon találunk, csak a fantáziánk szabhat határt, hogy mi minden is kerüljön bele. Volt még itthon néhány szem ragyogóan piros almám, most azt használtam fel hozzá. De hogy "nagyoknak való" legyen egy kis nemes nedű is került bele, amit az édes karamelles alma csak úgy kortyolt magába. Azt a 4-5 óra hosszát volt nagyon nehéz kivárni, míg a krém megdermedt, de aztán gyorsan a pohár fenekére néztünk.
Elkészítési idő: 60 perc
Fehérboros almazselé panna cottával és áfonyalekvárral
Hozzávalók:
4 személyre
4 alma
4 ek barnacukor
1 dl fehérbor
2,5 dl tejszín
1,25 dl tej
1 cs vaníliás cukor
3 ek (nyírfa) cukor
1 zselatinfix
áfonyalekvár
Elkészítése:
Az almákat meghámozzuk, vékony cikkekre szeleteljük, a barnacukorral együtt egy edényben feltesszük a tűzre. Ha az alma megkaramellizálódott, ráöntjük a fehérbort és addig főzzük, míg zselés állagú nem lesz.
A karamelles almát a poharak aljára rétegezzük, hűtőbe tesszük, míg elkészítjük a panna cottát.
A tejszínt a tejjel és a vaníliáscukorral kis lángon felforraljuk, majd (nyírfa)cukor és a zselatinfix keverékét beleöntjük a forró tejbe. Kis ideig, kevergetve összefőzzük, majd hűlni hagyjuk.
A panna cottát rárétegezzük a gyümölcsökre, hűtőben 4-5 óra hosszát dermesztjük.
Idén még nem vettük elő a grillsütőt, valahogy nem volt rá alkalom. A blogon szerepel ITT egy grillezett oldalasrecept, amit most hoztam, ez is egy kicsit hasonló, de nagy előnye, hogy sütőben is megsüthető. Ha rossz az idő és meghiúsul a kerti grillezés vagy egyszerűen csak valami finom puha, szaftos husira vágyunk, akkor készítsük el ezt a változatot. A füstös íz kicsit hiányozni fog belőle, de így is nagyon-nagyon finom. Meglátjátok, ha kipróbáljátok.
Elkészítési idő: 80 perc
Barbecue oldalas sütőben sütve
Hozzávalók:
1 kg sertésoldalas
1 vöröshagyma
1 sárgarépa
2 ek barnacukor
2 ek kristálycukor
2 ek szójaszósz
2 ek worcestershire szósz
3 ek sűrített paradicsom
5 ek ketchup
2 ek almaecet
kevés olaj
Elkészítése:
Az oldalast sózzuk, borsozzuk, kevés olajon pici kérget sütünk rá.
A húst kivesszük a serpenyőből, a visszamaradt olajon megkaramellizáljuk a cukrokat, majd hozzátesszük a felaprított vöröshagymát, felkarikázott répát, hozzáadjuk a sűrített paradicsomot, ketchupot, szószokat és az ecetet, kicsit összepirítjuk, felengedjük vízzel, visszarakjuk az oldalasokat és fedő alatt kb 20 percig pároljuk.
Mikor a hús puha, átrakjuk egy tűzálló edénybe, ráöntjük a szószt és sütőben kb fél óra alatt, néha megforgatva szép pirosra sütjük.
Frissítő jeges finomság. Most napok óta ez a kedvencem. Az étel nem annyira, de a hűsítő italok most annál jobban esnek. Az illatos édes eper a frissítő, élénkítő citrommal igazán jótékony hatású ebben a melegben.
Elkészítési idő: 10 perc
Epres limonádé
Hozzávalók:
4 személyre
30 dkg eper
kb 10 dkg cukor (vagy ízlés szerint)
1 citrom leve
csipet só
1,2 liter ásványvíz
friss menta
zöld citrom
jégkocka
Elkészítése:
A megtisztított, megmosott epret a turmixgép poharába rakjuk.
Hozzáadjuk a cukrot, sót, kifacsart citromlevet, felöntjük kevés ásványvízzel, simára turmixoljuk.
Felöntjük a maradék ásványvízzel, tovább turmixoljuk.
Jó hidegre behűtjük, majd poharakba öntve jégkockával, mentalevéllel, zöld citrommal kínáljuk.
Tegnapra ígértem a finom anyák-napi sütireceptet, de technikai okok miatt úgy tűnik, hogy ez még egy kis ideig várat magára. Amint ki tudom varázsolni a gépből a képeket jövök azzal a poszttal is.
Remélem nem bánjátok, ha helyette most Boldizsárról fogok nektek írni. Ő az a kiscica, akit a legnagyobb télben, decemberben kidobtak és sorsára hagytak, én pedig hazahoztam őt. Akkor ITT írtam róla. Sokáig kerestük, hogy milyen nevet adjunk neki. Szerettünk volna jól becézhető, rövid, de nem tucat nevet találni. Köszönöm mindenkinek, aki segített akkor a névválasztásban ötleteket adni. Hogy végül miért is a Boldizsár nevet kapta, - teljes nevén: Betyár-Boldog Boldizsár - az a cikk végére ki fog derülni. Bizony a szokatlan cicanév hallatán sok ember elmosolyodik, de rá tökéletesen illik és az első perctől hallgat is rá. Az eltelt 5 hónap alatt Boldival fenekestül felfordult az életünk. Alig hiszem el, hogy ilyen kicsike volt, mikor hazahoztam.
A telet a lakásban töltötte. Kedvenc elfoglaltságai közé tartozott a csörgős labdák gurigatása, sípolós plüssegérkék éjjel-nappali püfölése, és az internetezés. Különösen a hasonló korú cicagyerekeket szerette naphosszat nézegetni a világhálón.
Időnként besegített nekem a posztok megírásában is...
Aztán kitavaszodott és mivel kertes házban lakunk, kiengedtük őt az udvarra, hogy ismerkedjen a természettel. Ilyenkor persze állandóan a nyomában voltunk, nehogy elszökjön vagy átmenjen a szomszédba, ahol kutya van. Egyszer minden éberségünk ellenére is megtörtént a baj. Egy óvatlan pillanatban mégiscsak átmerészkedett a szomszédba és a kutya meglepte őt. Semerre nem tudott menekülni, a kutya nekiszorította a kerítésnek. Az Apukám a nagy ugatásra lett figyelmes, az előszoba ablakából látta, hogy a kutya éppen megtámadni készül Boldit. Lélekszakadva rohant, rákiabált a kutyára, hogy távol tartsa, de ahogy a cica két lábra állt és védekezni próbált elkapta a mellső lábát. Mielőtt nagyobb baj történt volna Apu át tudta húzni őt a kifeszített kerítésdrót alatt. Tragikusan nézett ki a lába. A talpán a bőr mélyen felszakadt, vérzett, a körmei lógtak, a lába pampuska méretűre dagadt. Persze azonnal rohantuk vele az orvoshoz. Szerencsére csak apró csontok törtek, a sebek szépen begyógyultak, de Boldi sokáig fájlalta a lábát, még hosszú ideig maga mellett felhúzva tartotta. Azóta, ha meglátja a kutyát inkább visszavonulót fúj és nem merészkedik a közelébe, csak messziről figyeli.
Kedvenc helye a kerti szökőkút. Szeret az ottani köveken ücsörögni és nézelődni. Bogarakat és lepkéket kerget, piszkálja a köveket vagy lesállásból játékosan megtámadja a cicapajtásait. Boldi rendkívül bűbájos és nagyon ragaszkodó természetű. Simulékony, de ugyanakkor nagyon konok is tud lenni. Szófogadó, de öntörvényű is egyben. Mi pedig elfogadjuk őt ilyennek, és így imádjuk, ahogy van. Számomra ő egy kicsi "fekete gyémánt".
Rendkívül mozgékony, úgy is mondhatnám, hogy hyperaktív. Lételeme a mozgás, mászás, kergetőzés. Sportolás terén szinte fáradhatatlan. Magától tanult meg fára mászni is. Először ezt a kisebb méretű szilvafát nézte ki magának, azon kezdett gyakorolni.
Nemcsak felment ...
... de ügyesen vissza is tudott jönni
Aztán a nagyobb fákat is szemrevételezte,
és egyszer csak azt vettük észre, hogy szédítő magasságokban járkál.
A fára mászás után kicsit megpihent a madáretető tetején,
de hiába várta a madarakat, azok csak nem akartak jönni,
közben elbóbiskolt kicsit,
majd amikor már ilyen nagyon elálmosodott, jókat szunyókált az ablak alatt felállított ruhaszárító alsó részében,
vagy csak heverészett kicsit a délelőtti napfény melengető sugarait élvezve
időnként szívesen bekucorodott a kerti székbe egy kicsit relaxálni
Boldinak kicsi kora óta volt egy szokása. Szeretett úgy elaludni, hogy felkéredzkedett az ölembe, kis lábait a nyakam köré fonta, fejét a vállamra hajtotta, és simogatni kellett míg el nem aludt, közben ő dorombolt. Egy ilyen alkalommal fedeztem fel a nyaka egyik oldalán egy borsónyi méretű csomót. Másnap persze megint irány az orvos. Rögtön antibiotikumokat kapott, - aztán még közel 10 alkalommal - de a kezelések ellenére az állapota nemhogy javult volna, hanem egyre inkább romlott. A nyaki nyirokcsomói annyira megduzzadtak, hogy szegénynek teljesen eltorzult a feje, nehezen bírt nyelni, fulladt és a szemét sem tudta kinyitni. A hátsó lábainál, a lágyéki részen és a hónaljban is megjelentek a nyirokdaganatok. Akkorra már tudtuk, hogy nagy baj van. A doktor úr közölte a szörnyű diagnózist: leukózis... Vért nem vettek tőle, de az ultrahang vizsgálat kimutatta, hogy a nyirokdaganatok a kis testében már több helyen szét vannak szóródva, a veséje, a lépe meg van nagyobbodva, de szerencsére a mája tökéletesen működik. Akinek van cicája, bizonyára tudja, hogy ez a betegség gyógyíthatatlan. Egyetlen megelőzési módja az oltás, amit Boldi is megkapott időben, de az kizárólag csak akkor ér valamit, ha a cica még nem fertőzött. Boldi valószínűleg már a mamája hasában az volt. Többek között ez volt az oka annak, hogy ez idág nem írtam róla, hiszen hetekig küzdöttünk az életéért. (Az utóbbi években rengeteg kis állatunkkal történt meg ugyanez, hogy gyógyíthatatlan betegségben szenvedtek és bár a lehetetlent is megpróbáltuk, mégsem tudtunk segíteni rajtuk. Az egész annyira fájdalmas és szívszorító még a mai napig is. Talán egyszer majd az ő történetüket is megírom)
Aztán több heti rettegés után megtörtént a csoda. A daganat szép lassan elkezdett visszahúzódni, épp akkor, amikor már azt hittük, hogy el kell búcsúznunk Bolditól, mert az semmiképpen sem akartuk, hogy esetleg megfulladjon, mivel a daganat nemcsak kifelé, de befelé is nőtt.
Tudjuk, hogy nem nyertük meg a háborút, csak az első csatát. Külföldről hozattunk neki immunerősítő injekciókat, aminek hatására mostanra stabilizálódott az állapota. Újra felhőtlenül boldog, játékos és jó kedélyű. Két hét múlva visszük újra az ultrahangra, megnézik, hogy milyen (irányú) változások mentek végbe a szervezetében. Bízunk benne, hogy az egészségi állapotát az immunrendszer erősítésével szinten tudjuk tartani és éveken át még velünk lehet. Persze a félelem, a rettegés, hogy megint bármikor, bármelyik pillanatban történhet vele valami, az örökké bennünk lesz.
Boldit a betegsége jellege miatt be kellene zárnunk a lakásba, elkülönítve kellene tartani a többi cicáinktól. De ezt nem tudjuk megtenni vele. Abba lelkileg halna bele, ha nem élhetne szabadon és nem játszhatna önfeledten. Persze azért arra vigyázunk, hogy az ő ételébe-italába ne egyen-igyon bele más. Az almot is csak ő használja, rögtön cseréljük, amint alkot benne valamit.
Bemutatom a barátait: Milike a 8 éves cicánk,
Cinóber Málika, aki néhány éve gondolt egyet és a második szomszédból átköltözött hozzánk, és aki anyai szeretettel védi, óvja, figyeli a kicsi minden lépését
Boci cica, aki nem a miénk, de sokat van nálunk és a koszt, kvártély fejében rengeteget játszik Boldival.
És hogy ne csak a szomorú eseményekről írjak, mert azért örömteli dolog is történt. Néhány hete a szemközti óvoda udvarában megjelent ez a fekete cica. Ő Boldi apukája.(szakasztott Boldi) Megismerte a fiát és azóta elválaszthatatlanok, minden nap jön és játszik vele az udvarban, vagy
a szemközti óvoda udvarán
Ez a két videó néhány nappal ezelőtt készült. Látni, hogy Boldizsár a betegsége ellenére mennyire virgonc és érdeklődő kis kópé. Mindennel képes elszórakoztatni magát.
A cikk elején megígértem, hogy a végére kiderül, miért a szokatlan névválasztás.
Az elmúlt hetekben sorra jelentek meg a Meyer-citromos lemon curd receptek a blogokon. Én sem hagyhattam ki ezt a lenyűgőző, napsárga, bársonyos citromkrémet, az angolok méltán népszerű édesen fanyar receptjét. Ez egy szezonális csemege, mivel a meyer citrom január-februárban kapható, így érdemes ekkor elkészíteni, bár sima citromból is egész évben előállítható. Használhatjuk palacsintába, gofrira, túróba, joghurtba keverve, kekszre vagy pékárura, kalácsra, pirítósra kenve, pohárkrémekhez, citromos pite vagy macaron készítéséhez, fagyira öntetként. Aki egyszer megkóstolja szerintem azonnal a rabjává is válik. Annyira egyszerű és finom.
Hozzávalók:
Lemon curd
3 Meyer citrom
20-25 dkg cukor
10 dkg vaj
4 nagy tojás
csipet só
Elkészítése:
A megmosott citromok közül kettőnek lereszeljük a héját, majd mind a 3 levét kifacsarjuk.
Egy tálba 2 egész tojást + 2 sárgáját teszünk, kissé felverjük.
Lágyan gyöngyöző vízgőz fölé hőálló tálat állítunk.
Beleöntjük a cukrot, hozzáadjuk a felkockázott vajat, citromlevet, citromhéjat, sót, kevergetjük, míg a vaj fel nem olvad, ekkor hozzáöntjük a felvert tojásokat, lassú (!) tűzön - különben kicsapódik a tojásfehérje vagy megfő a sárgája - állandóan kevergetve addig főzzük, míg puding állagú nem lesz.
Ha a fakanál hátulján végighúzzuk az ujjunkat és csík marad a helyén, akkor jó.
A krémet kihűtjük, - szűrőn át is szűrhetjük, akkor bársonyosabb lesz és a citromhéj sem kerül bele - tiszta, zárható üvegekbe töltjük.